Як кава розбудила світ. Міфи та реалії

Про історію відкриття цього чудового напою існує не одна легенда. Перша згадка датується 575 роком, однак відомо, що і раніше знали про властивості і незвичний смак какових зерен. Читайте про те, де відкрилася перша кав'ярня і які різновиди кави ми звикли пити...

Кава...ви можете любити або не любити її, бути справжнім гурманом,  або яскравим її противником, але, незалежно від ставлення до цього напою, неможливо не погодитися з тим, що каві вдалося підкорити майже весь світ.

Споживання кави — це своєрідний ритуал, це некваплива бесіда, це зняття втоми і відновлення сил, швидкість розуму і легкість думки, кава, наче зупиняє час серед божевільного ритму життя, щоб ви могли перевести подих….

1
2a4f3160df6629ad55f6bd6d3639fb51

Про історію відкриття цього чудового напою існує не одна легенда.

Згідно з найпоширенішою, тонізуючі властивості кави були відкриті ефіопським пастухом на ім'я Калді, який помітив, що його кози, наївшись темно-червоних плодів кавового дерева, ночами ведуть себе збуджено, без будь-якої очевидної причини. Він розповів про це настоятелеві монастиря, і той вирішив випробувати на собі дію незвичайних зерен. Він був вражений силою впливу напою, і щоб підтримати бадьорість ченців, під час нічних молебнів, наказав їм пити цей відвар. Згодом монахи навчилися обсмажувати і молоти зерна. За легендою всі ці події відбувались в провінції Каффа, і вважається, що саме на її честь назвали напій.

А що ж було далі?  З часом, про цей чудовий напій дізнавалось все більше і більше людей. Серед духмяних спецій, у корабельних трюмах торговців, з’являється не менш ароматна кава. ЇЇ експортують в країни Ближнього Сходу та в Європу. Вперше кава згадується в літописах 575 року. А перша європейська кав’ярня з’явилась в Венеції в XVII столітті, згодом у Німеччині, Франції, Польщі, Голландії. Кава стає культовим напоєм.

Більшості людей відомі тільки два сорти кави — арабіка і робуста, ерудити назвуть ще два — ліберіка й ексцельса. Але справжні знавці кави скажуть, що робуста, арабіка, ліберіка та ексцельса — це і не сорти зовсім (називати їх так не зовсім правильно), а види, тобто різновиди кавових дерев, кожне із яких може мати безліч сортів. Саме через це величезне розмаїття, так важко класифікувати кавові дерева. Для початку з’ясуємо особливості основних видів кави. Звісно, мова піде про арабіку і робусту.

Top view of three different varieties of coffee beans on dark vintage background
41a045abf57c9243156018986cfbab58

Доля сортів арабіки на світовому ринку кави складає майже 70%, у той час, як на робусту припадає тільки 30%. Але чим відрізняється арабіка від робусти?

Кава із зерен арабіки має доволі м’який та водночас багатий смак. Справжні гурмани вловлюють у смаку арабіки тонкий цитрусовий присмак, а також квіткові, шоколадні та медові ноти. Загалом сорти арабіки ціняться дуже високо. Дерева арабіки дуже вимогливі до кліматичних умов та догляду, що неабияк відображається на ціні.

Зерна робусти мають удвічі більше кофеїну у своєму складі, ніж арабіка. Робуста значно менше страждає від шкідників та більш врожайна. Цей сорт має більш округлі зерна та має дещо земляний присмак, більш жорсткий, аніж арабіка. Кава, зварена тільки з робусти має різкий запах та гірчинку.

Арабіка вирощена в Колумбії, має оксамитовий, добре збалансований смак з тонким ароматом і легкою кислинкою. Бразильська арабіка смак має міцніший, трішки терпкий з горіховим присмаком. Коста-Ріка — це досить густа кава з прекрасним ароматом і легкою кислинкою. Кава з Гватемали має характерний смак шоколаду з відтінком спецій та фруктів. Арабіка з Індії теж має шоколадний присмак, але є дещо густішою. Арабіка Ефіопія має легку гірчинку і ніжний ягідний смак. Арабіка Кенія — кава з відтінками смаку лісових ягід та винної кислинки.

Найбільш вишуканими вважаються сорти арабіки, вирощені на високогірних плантаціях. Високогірною вважається кава, зібрана на висоті не менше 500 метрів над рівнем моря, а часто висота розташування кавових плантацій складає 1000-1500 метрів.

Ціни на сорти кави встановлює нью-йоркська біржа. Найбільш дорогою є арабіка, що росте в Колумбії, Кенії, Танзанії. Саме від ціни цих сортів кави вираховуються всі знижки на інші сорти. Так, кава, що росте в Центральній Америці та Мексиці (а також в деяких регіонах Азії) — коштує дешевше, ніж колумбійська. Бразильська арабіка — ще більш дешевий сорт. Також найдешевшими є всі види робусти будь-якого походження.

d1c109cb281837a5b8cf9347e329165c
5ae2541e9255f901f1d4a0a2fdd658a8

Ліберіка —  батьківщина ліберійської кави (Західна Африка). Самостійне її використання — рідкість, найчастіше вона годиться для додавання у різні суміші, для покращення запаху чи смаку.

Ексцельса — ще менш популярна і відома, ніж ліберіка. Висота дерев ексцельси найбільша — до двадцяти метрів, тому її дерева ще називають “Кава Висока”. Але жодного господарського значення цей вид кави не має.

Кава — це непростий, вишуканий напій. Для того, щоб він став воістину чарівним подарунком для споживача і заграв усіма смаковими гамами, необхідна кропітка робота як фермера, так і того, хто її обсмажує,  роздрібного продавця і самого споживача. Про процеси збору і те, як правильно заварювати каву в домашніх умовах, читайте у наступній статті.

 

Автор: Soloway

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *